11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

Škrábání nábytku u koček: jak ho řešit a proč vyzkoušet kartonové škrabadlo

Škrábání různých předmětů je přirozenou a velmi důležitou činností v životě každé kočky. Jeho prostřednictvím udržuje v perfektním stavu své drápky, které jí v přírodě umožňují šplhání po stromech a slouží jako zbraň při lovu kořisti nebo při souboji s kočičím rivalem.


Škrábání, přirozený instinkt koček

Kromě toho, že škrábání plní funkci kočičí manikúry, při které se drápek zbavuje odumřelé svrchní vrstvy, existují ještě další důvody proč ho kočky potřebují provozovat:

Forma cvičení: Škrábání je pro kočky formou aktivity, při které mohou posílit a protáhnout své svaly. Používají tento pohyb k procvičení předních končetin a páteře a to jim pomáhá udržet se v kondici.

Ventil pocitů: Prostřednictvím škrábání kočky uvolňují stres a drápat povrchy mohou také ve chvílích, kdy cítí radost nebo naopak frustraci.

Prostředek komunikace: Pachové žlázy, které mají kočky na tlapkách, zanechávají během škrábání na předmětech pach a drápky zase vizuální stopu. Kombinací těchto signálů si kočky označují své teritorium a také komunikují s dalšími jedinci svého druhu.

Zábava: Kočky nesnáší nudu a rády provozují různé aktivity, které je zabaví. Kromě hraní, šplhání a skákání, je to právě také škrábání.

 

Jak přesvědčit kočku, aby neškrábala nábytek

Protože škrábáním není zlozvykem, bylo by úsilí přimět vaši kočku, aby neškrábala vůbec, ve všech ohledech špatné. A pravděpodobně také marné.

Velkou chybou je kočku za škrábání jakkoliv trestat! Neodhánějte ji od vašeho oblíbeného křesla tím, že na ni stříknete vodu nebo  ji vyplašíte hlasitým zvukem. Takové chování pravděpodobně poškodí váš vztah, ale kočku požadovanému chování nenaučí.

Místo toho se snažte přesměrovat pozornost jejích drápků na jiné, vhodnější předměty, než je váš nábytek. Všichni milovníci koček vědí, že nejlepší pomocníkem je v tomto ohledu kočičí škrabadlo.

Také zde však platí, že byste se neměli pokoušet vaši čtyřnohou kamarádku k jeho používání “donutit”. Přílišná urputnost by ji mohla vyděsit a způsobit, že tento kus kočičího nábytku začne zcela ignorovat ještě předtím, než ho vyzkouší. 

Aby kočka získala ke škrabadlu pozitivní vztah, snažte se pro ni škrabací oblasti udělat atraktivní. Připevněte nebo položte na něj hračky, umístěte do jeho blízkosti kočičí trávu. Za interakci se škrabadlem můžete také kočičku odměnit malým pamlskem.
 

0

Jaké škrabadlo je pro kočku nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každá kočka je jiná a proto je potřeba trochu experimentovat, abyste přišli na to, které škrabadlo se bude líbit nejvíc právě vaší domácí šelmě. Míst určených ke škrábání by ale v domě nebo bytě mělo být více — a ideálně s rozličnými povrchy a texturami.

Vhodné je nabídnout jak svislé, tak vodorovné plochy, kde si kočka bude moci brousit drápky a protahovat se. Škrábací kočičí stromy nebo sloupy musí být stabiltní. Neměly by se kymácet nebo dokonce převracet, když na nich váš mazlíček škrábe.

Kam škrabadlo umístit?

Umístění škrabadla je docela důležité a proto je vhodné se nad ním zamyslet z kočičí perspektivy. 

Obecnou radou, jak zvýšit pravděpodobnost, že si kočka škrabadlo oblíbí a bude ho využívat, je umístit ho tam, kde přirozeně tráví svůj čas. Všimli jste si, že si vaše kočka ráda protáhne tělíčko hned po probuzení? Zkuste škrabadlo umístit v blízkosti jejího pelíšku nebo oblíbeného místa na spaní.

Také nezapomeňte vzít v potaz společenskou povahu vašeho miláčka. Přirozeně vám chce být nablízku, proto mu poskytněte nějakou plochu na škrábání také v místě, kde se často zdržujete vy. 
 

0

Kartonové škrabadlo jako sázka na jistotu

Trendem posledních let jsou moderní designová škrabadla vyrobená z kartonu, která získávají na popularitě mezi majiteli koček po celém světě. Proč budou skvělou volbou i pro vašeho mazlíčka a jaké výhody mohou nabídnout?

Materiál: Kočky prostě milují karton a ještě víc milují ho drápat a škrábat! Je to povrch, který je pro ně příjemný a přirozeně je láká k obrušování drápků. Kartonová škrabadla se navíc běžně vyrábějí z recyklovaného papíru, takže splňují v dnešní době tolik důležité ekologické parametry. Výhodou kartonu je zároveň schopnost držet teplo a pokud vyberete škrabadlo ve správné velikosti a tvaru, váš kočičák na něm bude také rád lenošit.  

Prostor pro hry: Už samotné škrábání je pro kočičí kamarády psychicky i fyzicky stimulující činností. Ale díky tomu, že většina škrabadel z kartonu má zajímavé tvary, mohou kočkám poskytnout také spoustu zábavy a prostoru pro jejich hry. Opravdu multifunkčním kouskem kočičího nábytku a naším oblíbencem jsou kartonová škrabadla LUI. Ta totiž zároveň poslouží vašemu mazlíčkovi jako pohodlné kočičí odpočívadlo a zábavná prolézačka lákající k aktivní hře.

Snadná manipulace: Kartonová škrabadla bývají snadno přenosná, takže s nimi můžete lehce manipulovat a zkoušet doma různá místa, než objevíte to pravé.

Dlouhá životnost: Pokud jsou kartonová škrabadla navržena jako oboustranná, lze je po opotřebení jedné strany jednoduše otočit. Tím se znásobí jejich životnost. Záleží ale na typu a kvalitě kartonu. Levná škrabadla pro kočky jsou vyrobena z měkkého kartonu, který kočky rychle vytrhají. Proto v alpeti všechna škrabadla testujeme na našich vlastních kočkách a nabízíme jen taková, co opravdu vydrží.

Design: Moderní škrabadla z kartonu umí kromě kvalitního zpracování zaujmou také svým designem, který krásně zapadne do vašeho interiéru. Podívejte se ostatně na naši nabídku stylových a kvalitních škrabadel pro kočky... :)