Hltá váš pes krmení z misky bez kousání tak rychle, že to skoro připomíná vysavač? Máte pocit, že se na jídlo vrhá, jako kdyby nejedl snad celý týden? Takové chování je poměrně časté, ale je pro psy velmi nezdravé a je třeba mu včas zamezit. Psovi totiž může potrava zaskočit s následným dušením nebo zvracením – ale hlavně může hltání vést k životu nebezpečnému nadmutí a dokonce smrti.
Proč pes hltá?
Zvyk hltat potravu velmi rychle pochází od předchůdců našich psů – od vlků. Vlk v divočině musí vydržet bez potravy i několik dnů, než se mu podaří ulovit nějakou kořist. Vyhladovělý vlk se pak vrhne na potravu ve vší prudkosti a snaží se nasytit na další období strádání co nejrychleji. I když naši psi již nežijí v tak nepříznivých podmínkách, tento přirozený instikt se u některých z nich může výrazně projevovat, i když k tomu není žádný objektivní důvod.
Naopak poměrně vysoký výskyt rychlého hltání pozorujeme u psů, kteří prošli nějakým strádáním, v minulosti se ztratili, pobývali v útulku nebo mají jinou stresující zkušenost. Také se tento problém často objevuje u psů, kteří žijí nebo někdy žili ve společnosti jiných psů a naučili se žrát rychle, aby se na ně vůbec dostalo.
Proč rychlé žraní a hltání potravy psům škodí?
Pokud pozorujete, že váš pes krmivo nebo granule žere příliš rychle, měli byste včas zasáhnout. Hltání je totiž pro psy velmi nezdravé a dokonce může být i životu nebezpečné.
Bezprostředním problémem je zaskočení potravy a následné dušení, dávení nebo zvracení. Mnohem nebezpečnější je však pro psa případné nadmutí a torze žaludku.
Nadmutí a torze žaludku u psa
Při rychlém hltání potravy pes spolu s krmivem polyká také velké množství vzduchu. To způsobí nafouknutí – nadmutí žaludku. Nadmutý žaludek se v dutině břišní může otočit – tzv. torze žaludku - a tlačit na ostatní orgány. Obsah žaludku se potom nemůže pohybovat ani kupředu – do střev – ani zpátky. Stav psa se rychle stává vážným. Mechanický tlak na ostatní orgány, změna krevního tlaku a oběhové selhání mohou vést bez okamžitého veterinárního zásahu ke smrti zvířete v extrémně krátkém čase během několika hodin.
Zvracení a žaludeční kontrakce
Tyto projevy sice bezprostředně neohrožují život psa, ale opakované časté zvracení a stahy žaludku mohou vyvolat zdravotní komplikace. Také opakovaný průchod žaludečních šťav jícnem má neblahé účinky. O nepříjemných pocitech, které při tom pes zažívá ani nemluvě.
Zubní problémy
Granule pro psy mají druhotný účinek v tom, že jejich hrubá struktura pomáhá čistit psům zuby a odstraňovat zubní plak. Pokud tedy pes krmivo „vdechne“ bez kousání, nedochází k čistícímu efektu. Psovi je tak třeba zuby čistit mechanicky nebo se připravit na problémy se zuby v budoucnu.
Jak zabránit psovi v hltání
Abychom předešli výše uvedeným problémům nebo dokonce riziku nadmutí a torze žaludku, je nutné prodloužit psovi čas krmení. Řešení je naštěstí jednoduché – stačí nahradit stávající misku. Ke zpomalení vašeho psa při jídle totiž existují tzv. zpomalovací nebo interaktivní misky pro psy.
Na rozdíl od běžných misek pro psy jsou zpomalovací misky tvarovány tak, aby psovi ztížily přístup k potravě. Jsou proto uvnitř opatřeny různými záhyby nebo jinak tvarovanými výčnělky, mezi kterými si pes musí granule nebo krmivo „vylovit“. Tím se prodlouží doba krmení až na několikanásobek.
Navíc krmení ze zpomalovací misky je pro psy mnohem zábavnější. Podporuje jejich přirozenou aktivitu při získávání potravy a hravost.
Pokud máte více psů, doporučujeme je navíc při krmení oddělit a omezit tak případný stres a nežádoucí pocity rivality.
Tipy na zpomalovací misky
Kompletní přehled misek pro psy, včetně zpomalovacích a interaktivních