11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

Kočky a voda: 4 tipy když kočka málo pije

Věděli jste, že voda v kočičím těle tvoří přibližně 60% - 70% jeho hmotnosti? Není proto divu, že příjem tekutin je klíčový pro udržení zdraví vaší kočky. Aby vypila dostatečné množství vody každý den, je důležité pro správné fungování ledvin a celkovou hydrataci. 

Protože kočky žijící doma často dostávají suché krmivo jako hlavní složku jejich jídelníčku, jsou schopné z potravy získat jen velmi málo tekutin. Proto potřebují pít ještě o něco více než jejich divoce žijící příbuzní. Je tedy důležité zajistit, aby kočka měla k dispozici dostatečné množství vody, kterou bude pravidelně konzumovat.

Jak přimět kočku, aby pila?

Říká se, že kočka je stejná jako kůň: můžeš ji přivést k vodě, ale pít ji nepřiměješ. Musí sama chtít. Jak ji nenásilně popostrčit, když se zdá, že miska s vodou ji moc nezajímá?

1. Široká miska na vodu

Většina koček nemá ráda, když se něco dotýká jejich vousků. Nemají je totiž jen na ozdobu, vousky pomáhají kočce s orientací v prostoru. Dokáže je rozvibrovat i jemný závan vzduchu. Jejich kořínky jsou spojené s nervovým systémem a proto každý jejich dotek s miskou může být kočičce nepříjemný. Dopřejte jí proto dostatečně širokou misku, aby pro ni pití bylo komfortní. 

 

2. Miska z vhodného materiálu

Experimentovat můžete také s materiály misky. Kočka může mít své preference i v tomto ohledu. Z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti jsou nejvhodnější misky keramické nebo skleněné misky, protože jsou netoxické a snadno se čistí.

Většina koček dobře akceptuje také plastové misky na vodu. Pokud vybíráte plastovou, ujistěte se, že neobsahuje BPA nebo ftaláty, které jsou zdraví škodlivé.

Zajímavé jsou misky z kombinace materiálů. Vnitřní vyjímatelná část je určena na vodu, zatímco vnější má dekorativní účel. Můžete tak snadno sladit vzhled misky s vaším interiérem.

0

3. Čistá a chladná voda

Konzumaci vody nejlépe podpoříte tím, že ji budete udržovat čistou a co možná nejchladnější. Vodu měňte minimálně jednou za den. Natočte ji studenou a umístěte ideálně do stínu a daleko od topení, ať se zbytečně neohřívá. Nestavte misku na vodu a misku na krmivo příliš blízko sebe. Zabráníte tak kontaminaci vody, například spadlou granulkou. Takovou vodu už kočka pravděpodobně nebude chtít pít. Také “oslizlé” stěny misky mohou kočku odradit, nezapomeňte proto nádobu vždy pečlivě vymýt.

4. Tekoucí voda

Některé kočky přímo vyžadují, aby jim majitelé pouštěli vodu do umyvadla nebo vany a ony ji mohly pít  přímo z kohoutku. Proč? Vysvětlení je jednoduché. Velí jim to jejich instinkt. Divoké kočky v přírodě přežily díky konzumaci vody z řek, potoků a pramenů. A i vaše zdomácnělá šelma ví, že není bezpečné pít stojatou vodu, protože by jí to mohlo způsobit zdravotní potíže. Pokud si může vybrat, zvolí takový zdroj, kde se voda pohybuje. Tekoucí voda také vydává zvuk, který kočku ke zdroji vody přitahuje - ať už v přírodě nebo v domácnosti.

Požadavek na tekoucí vodu dokáže splnit pítko nebo fontánka pro kočky. I zde byste při výběru konkrétního modelu měli brát v potaz několik faktorů. Fontánka by měla být snadno čistitelná, mít dostatečnou kapacitu zásobníku a její čerpadlo tichý provoz. Vyplatí se pořídit fontánku s filtrací nebo UV sterilizací vody. Taková udrží vodu pro kočku čistou po dlouhou dobu.

Běžné fontánky potřebují pro svůj provoz zapojení do elektrické sítě. Pokud máte doma kočičího kousače kabelů, pomůže jen vodní fontána s vestavěným akumulátorem. Naštěstí je první model bezdrátové fontánky pro kočky dostupný už také u nás. Další výhodou fontánky bez kabelů je možnost umístit ji prakticky kamkoliv.