11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

Jak na zápach kočičí toalety: jak vybrat správnou toaletu pro kočku

Vybíráte toaletu pro kočku, ale nevíte, jakou zvolit? Trápí vás zápach z vaší stávající kočičí toalety? Vadí vám pohled na kočičí exkrementy? Nebo prostě jenom nejste spokojeni s tím, že kočičí záchod vypadá tak, jak vypadá? Přitom správně zvolená kočičí toaleta může pomoci všechny nepříjemnosti spojené s kočičí hygienou vyřešit.

Přinášíme jednoduchý návod jak vybrat kočičí toaletu podle vašich představ. Pojďme se podívat na základní typy kočičích toalet, jejich výhody a nevýhody a jak eliminovat častý problém – vynášení steliva a zápach pronikající do obytných prostor.

Základní typy toalet pro kočku

Model č. 1 - otevřený kočičí záchod

Otevřené záchody jsou populární pro dostupnost v mnoha velikostech, takže si snadno vyberete podle velikosti svojí kočky. Nádoba otevřené toalety je typicky obdélníková, ale existují i rohové modely.

Otevřená toaleta pro kočky je většinou opatřena ještě plastovým rámečkem.  Jeho účelem je omezit vyhazování steliva mimo toaletu během hrabání a usnadnit kočce vstup do kočičí toalety přes její okraj. Vyrábí se typicky z obyčejného plastu, který neodolá dlouhodobému působení agresivní kočičí moči. Časem je proto třeba takový kočičí záchod měnit za nový.

Výhodou otevřené toalety je, že ihned vidíte, že kočka vykonala potřebu a je tedy čas po ní uklidit. Přitom nemusíte s toaletou nijak manipulovat - stačí pouze vzít lopatku, nabrat exkrementy a použité a vše vyhodit.  

Otevřené řešení je ale zároveň největší nevýhodou: kočka často a lehce stelivo vyhazuje během hrabání a vyskakování ven. Dále i když exkrementy uklidíte okamžitě po vykonání kočičí potřeby, stejně se do prostoru rychle šíří nepříjemný zápach, který je nutné vyvětrat. To lze částečně řešit - existují speciální přípravky proti zápachu nebo speciální stelivo proti zápachu.

Někdy se také stává, že ne každá kočka snese, když ji během vykonávání potřeby může kdokoliv sledovat nebo rušit.

Otevřené kočičí toalety se vyznačují nižší cenou díky použitým materiálům a jejich prosté konstrukci. To však může být kompenzováno nutností toaletu častěji měnit kvůli viditelnému opotřebení působením moči nebo nutností používat dražší speciální steliva eliminující zápach. Tím se v konečném důsledku může tato toaleta prodražit.

Přes nízkou pořizovací cenu však z hygienických důvodů nelze doporučit otevřený kočičí záchod pro použití v bytech, kde taková toaleta není dostatečně oddělená  od obytného prostoru. Zejména v domácnostech s malými dětmi jsou tyto toalety zcela nevhodné. Dětem navíc připomínají pískoviště, na kterém si rády hrají.

V neposlední řadě je tu také estetické hledisko otevřených toalet pro kočku, které je poněkud diskutabilní. Pokud si dáváme záležet na tom, jak vypadá náš interiér, a pokud nemáme možnost umístit kočičí toaletu do samostatné místnosti mimo obytné prostory, otevřený kočičí záchod není ten správný doplněk.

Výhody

Nevýhody

 • cena
 • kočičí exkrementy jsou vidět i cítit
 • snadná manipulace při úklidu
 • nulová ochrana proti zápachu
 • vhodné i pro velké kočky
 • vyhazování steliva během hrabání


 • možné požírání kočičích exkrementů psy ve společné domácnosti koček a psů


 • nevhodné pro umístění do obytného prostoru


 • nevhodné do domácnosti s malými dětmi


 • absence moderního vzhledu


Závěr:

Otevřenou toaletu pro kočku doporučujeme pouze do prostor, kde je lze umístit skrytě, mimo exponované obytné prostory – do komory, technické místnosti, garáže apod. Kočka bude mít při vykonávání potřeby svůj klid, vaše ratolesti nebude lákat hrát si se stelivem a vás nebude obtěžovat zápach ani rušit přítomnost toalety v obytných protorách.

Model č. 2 – Krytá kočičí toaleta s bočním vstupem

Krytý kočičí záchod se snaží vyřešit problémy otevřených toalet přidáním krytu na nádobu se stelivem. Je tak omezeno vyhazování steliva a šíření nepříjemného zápachu do místnosti. Díky zakrytí obsahu toalety jsou kryté toalety vhodné do obytných prostor a tam, kde se pohybují malé děti.

Boční vstup do toalety je buď otevřeným vstupním otvorem nebo pomocí padacích dvířek. Dvířka nabízí úplné oddělení od obytného prostoru. Kočku je však nutné naučit dvířky chodit, což někdy může být problematické. Dvířka je také třeba pravidelně omývat, protože procházením kočky se otěrem špiní. Pokud chcete zkontrolovat vnitřní stav kryté toalety pro kočku, je nutné buď nahlédnout dvířky nebo sejmout celý kryt, což může být obtěžující – záleží na snadnosti manipulace s daným modelem.

Nezakrytý vstupní otvor tak může být lepším řešením. Nedochází ke špinění, kočka se většinou rychleji naučí vstupovat na záchod a vnitřní stav lze snáze kontrolovat pohledem. I kočkám toto řešení vyhovuje, neboť mají svůj klid na vykonávání potřeby a zároveň  mohou pozorovat okolní dění, aniž by je někdo rušil. Pokud by však byl otvor příliš velký nebo nízko umístěný, dochází k vynášení steliva – i když mnohem menšímu proti otevřené toaletě - a také k částečnému pronikání zápachu. Velikosti otvoru a jeho umístění je tak třeba věnovat pozornost – a to i s ohledem na velikost vaší kočky.

Některé moderní kryté toalety pro kočky také nabízí další „vychytávky“. Třeba integrované držáky na lopatky nebo na protipachové tablety. Prostor kolem toalety tak lze snáze udržovat čistý.

V závislosti za zpracování je cena kryté toalety vyšší. Mohou však být designově zajímavější a některé stylové kočičí toalety proto hrdě umístíte do vašeho interiéru či obývaného exteriéru.

Výhody

Nevýhody

 • zakrytí obsahu toalety
 • při čištění je třeba sejmout horní kryt toalety
 • hygienicky vhodné do obytných prostor
 • menší či nízké modely nejsou vhodné pro opravdu velké kočky
 • vhodné do domácnosti s dětmi
 • vyšší cena
 • menší vynášení steliva


 • omezuje šíření zápachu


 • designově zajímavější modely pro umístění do interiéruZávěr:

Pokud bydlíte v domku a můžete umístit kočičí záchod zcela mimo obytné prostory, může být otevřené řešení postačující. Jinak však rozhodně doporučujeme zvolit krytý kočičí záchod. Pokud navíc bydlíte v bytě, kde bude kočičí toaleta pohledově exponovaná, zkuste se podívat na moderní a stylové typy krytých toalet od bytových designérů. 


Podívejte se na nabídku moderních a stylových toalet pro kočky.

Podívejte se na inspirativní fotografie moderní kočičí toalety Poopoopeedo v interiéru a exteriéru.