11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

Jak vybrat stelivo pro kočky

Vzhledem k příbuznosti se severoafrickými lvy má kočka geneticky zakódováno vyprazdňovat se do sypkého materiálu a následně po sobě vše důkladně zahrabat. Kočky mají vysoce vyvinutý smysl pro čistotu, stejně tak mají citlivé polštářky na tlapkách a také mají výborný čich. To všechno jsou důvody, proč někdy můžou odmítat vykonávat svoji potřebu v kočičí toaletě, pokud jim stelivo nevyhovuje. Jaké je tedy nejlepší stelivo pro kočky: tradiční minerální bentonitové stelivo, moderní silikátové stelivo nebo přírodní vláknité stelivo?

Pozn.: tipy na výběr vhodné toalety v článku Jak vybrat toaletu pro kočky

Existují tři základní druhy steliva a každé má určité výhody i nevýhody. V tomto článku se na ně podíváme detailně a porovnáme je v důležitých parametrech:

  1. absorbce tekutin
  2. pohlcování zápachu
  3. prašnost steliva (vdechování a slzení očí)
  4. hrubost steliva (komfort)
  5. cena a hospodárnost

Minerální neboli bentonitové stelivo pro kočky

Z bentonitu se vyrábějí minerální hrudkující steliva. Základem bentonitového steliva je jílovitá hornina, která při styku s vodou mění svoji strukturu a stává se z ní mazlavá hmota. Čím jakostnější bentonit a čím jemnější granulometrie, tím se u hrudkujícího steliva tvoří pevnější a kompaktnější hrudky, které se snaději odstraňují.

Tato vlastnost bentonitu může být problematická, pokud kočka spolkne během očisty několik bentonitových granulek, které jí ulpí na tlapkách. Některé kočky mohou také začít požírat bentonitové stelivo ve větším množství, pokud jim chybí ve stravě minerály. Stejně tak koťata mladší 12. týdnů mohou zkoušet, zda stelivo není k jídlu. V těchto případech, kdy kočka pozře větší množství bentonitového steliva, se ihned obraťte na veterináře a u koťat zvažte preventivně výměnu bentonitového steliva za jiné.

Tekutina je minerálním stelivem vázána pouze na jeho povrch jakýmsi „obalením“. Proto není schopnost bentonitového steliva pohlcovat zápach příliš vysoká. Záleží ale na konkrétním stelivu a jeho struktuře.

U některých minerálních steliv se může vyskytovat vyšší prašnost. To bývá obvykle způsobeno chybnou manipulací s bentonitovým stelivem během balení, dopravy nebo i během doplňování do toalety. Stejně tak může stelivo více prášit během hrabání kočky.

Hrudky bentonitového steliva je nutné nabrat lopatkou a vyhazovat do komunálního odpadu. Pro omezení zápachu určitě doporučujeme na použité stelivo malé igelitové sáčky. Bohužel i tak často dochází k pronikání zápachu a je lépe ihned vynášet do popelnice.

Výhodou bentonitového steliva je cenová dostupnost. Čím kvalitnější – a dražší - minerální stelivo, tím vyšší savost a schopnost vytvořit pevnější hrudky. Potom se neznehodnocuje okolní čisté stelivo a hospodárnost roste. Spotřebované stelivo se průběžně doplňuje tak, aby bylo v toaletě vždy dostatečné množství. Kvůli velikosti vyhazovaných hrudek se však bentonitové stelivo rychle spotřebovává a tak se může paradoxně i přes zdánlivě nízkou pořizovací cenu prodražit.

Silikátové, silikonové neboli silikagelové stelivo pro kočky

Silikátová steliva mají pórovitou strukturu a vlhkost nasávají dovnitř. Proto by se mělo stelivo pravidelně prohrabávat, aby se do něj neustále dostával vzduch a krystalky zůstaly suché. Po použití kočičí toalety se tedy neodstraňuje moč, ale pouze stolice. Moč zůstává “zamknutá” v silikonu a po několika použitích mění barvu - typicky žloutne.

Tento způsob nehodnotíme jako příliš hygienický – moč spolu se všemi vyloučenými škodlivinami zůstává v kočičí toaletě, kde se postupně rozkládá. Pohlcovače pachu sice zápach pomohou eliminovat - ale je to jako doma neuklízet, nevětrat a pouze používat osvěžovač vzduchu.

Po několika dnech dojde k nasycení struktury steliva nebo zvýšení zápachu tak, že je třeba vyhodit celý obsah kočičí toalety. Přitom část steliva ještě může být teoreticky použitelná. Po vyčištění se pak do toalety nasype vrstva nového steliva.

Nevýhodou tohoto steliva je nalepování krystalek na tlapky a srst, čímž dochází k vynášení steliva z kočičí toalety. Silikonové stelivo je také relativně tvrdé a ostré - tedy pro citlivé kočičí polštářky na tlapkách méně pohodlné.

Poněkud překvapivě silikagelová steliva vykazují poměrně vysokou prašnost jak během manipulace se stelivem, tak během úklidu toalety kočkou.

Silikonové stelivo pro kočky je dražší než bentonit. Vzhledem k nutnosti vyměnit celý obsah toalety navíc ani není moc hospodárné. Kromě zajímavého vzhledu se nám tak pro tento typ opravdu těžko hledají nějaké výhody.

Dřevovláknina, dřevěné pelety a přírodní stelivo pro kočky

Jedná se o 100% přírodní ekologické stelivo z přírodní vlákniny. Nejčastěji se používá dřevo ze smrku nebo jedle, ale občas najdeme i exotické varianty třeba z kokosu. Přírodní steliva mají obecně výborné absorpční schopnosti. Tekutina je účinně vázána uvnitř buničité struktury a některá steliva dokáží nasát až 700% tekutiny. Spotřeba přírodního vláknitého steliva je proto velmi nízká. Přírodní stelivo je kompostovatelné a některé lze dokonce jednoduše splachovat do WC.

Další výhodou je nadprůměrná schopnost pohcovat pachy. Ty jsou typicky vázány na tekutinu a spolu s ní „nasáty“ hluboko do struktury vlákna. Navíc vůně dřeva je příjemná pro nás i pro kočky.

Nevýhodou přírodního dřevitého steliva pro kočky však bývá, že je lehké. Kočky jej snadno vynášejí na tlapkách a na chlupech z toalety. K dostání jsou proto také těžší a hrubší varianty v podobě válečků – pelet -  určených zejména pro dlouhosrsté kočky. Pelety se vynáší mnohem méně, ale některé citlivější kočky mohou tlačit do tlapek.

Prašnost přírodního steliva je různá. Rozhodně hledejte prémiové výrobky určené přímo jako stelivo. Ty jsou vyrobeny speciálními postupy a jsou bezprašné – např. německý CAT’S BEST. Naopak je třeba se vyvarovat obyčejných podestýlek z dřevěných pilin – ty jsou určeny pro hlodavce, ne pro kočky.

Na pořizovací cenu patří přírodní steliva k nejdražším. Vyšší pořizovací náklady jsou ale vykompenzovány výbornou absorpční schopností, díky které vydrží mnohonásobně déle. Podle našeho propočtu je tak vhodné přírodní stelivo v konečném důsledku překapivě mnohem hospodárnější než minerální nebo silikonové varianty.   

Jaké stelivo pro kočku: Závěry

Z hygienického hlediska se jeví jako nejvhodnější minerální bentonitové nebo přírodní vláknité stelivo. Přírodní stelivo pak poskytuje lepší absorpci tekutin a pohlcování pachu, byť na úkor většího vynášení steliva z kočičí toalety. To však lze řešit volbou uzavřené toalety nebo hrubším stelivem. Bentonitové stelivo je cenově dostupné, ale přírodní vychází díky nižší spotřebě nakonec jako hospodárnější. Silikonové stelivo má atraktivní vzhled, ale i přes vysokou absorpci tekutin se nezdá příliš hygienické a cenově výhodné. Pokud ale nemáte čas na pravidelné odstraňováhí hrudek bentonitu nebo dřevité vlákniny z kočičí toalety, může být zajímavou volbou.

 

MINERÁLNÍ BENTONITOVÉ STELIVO

SILIKÁTOVÉ / SILIKONOVÉ  / SILIKAGELOVÉ STELIVO

PŘÍRODNÍ VLÁKNITÉ STELIVO

Absorpce

střední – na povrchu

vysoká - uvnitř

velmi vysoká - uvnitř

Pohlcení zápachu

střední

problematické

vysoké

Prašnost

nízká až střední

střední

nízká

Hrubost

nízká až střední

střední

nízká až střední

Cena

nízká až střední

vysoká

vysoká

Hospodárnost

hrudkující – střední

nehrudkující - nízká

nízká

vysoká

 

Prohlédněte si nabídku kvalitního steliva pro kočky.

Poznámka na závěr: zápach z kočičí toalety

Je důležité si uvědomit, že nikdy se zápachu zcela nezbavíme, pokud nebudeme toaletu pravidelně čistit a použité stelivo odstraňovat. Pokud nemůžeme z nějakého důvodu – nepřítomnost, pracovní vytížení, apod. - udržovat toaletu neustále čistou, musíme se s určitou mírou zápachu smířit. Ani sebelepší stelivo se za nás nedokáže samo odstranit a vyčistit samo záchod.

K omezení zápachu kočičí toalety je možné pořídit parfemovaná steliva. Je ale třeba počítat s tím, že různé jahodové, jablkové či jiné vůně kočkám voní pouze zřídka. Může se dokonce stát, že aromatizované stelivo je jednou z příčin, proč kočka odmítá toaletu používat.

Vhodnější řešení bývá pořídit moderní kryté toalety pro kočky. Šíření zápachu je pak výrazně omezeno. Navíc některé moderní kryté toalety pro kočky mají integrované držáky protipachových tablet, které pach pohlcují a kočkám tak nevadí.