Jak vybrat krmivo pro psa

Jak vybrat krmivo pro psa

Pes je vlastně domestikovaný vlk. Za dobu společného soutiží s člověkem se na to tak trochu zapomnělo. A tak se snažíme krmit psy tím, co si v naší moderní době myslíme, že by asi tak jíst měli, nebo prostě tím, co jíme my sami a zbyde nám. Když ale chceme najít to správné zdravé krmivo pro psa, musíme se vrátit na začátek...

Poznej vlka, pochopíš psa

Než začal pes žít s námi, byl divoký a nelišil se od vlka. Ostatně s vlkem má stále stejnou DNA. A právě s vlkem měl mnoho společného i ve stravování. Vlk je predátor a živí se tím, co uloví. Mohou to být jeleni, bizoni, srny, divoká prasata, zajíci, bobři, menší hlodavci, ryby, plazi, vodní ptactvo a jeho vejce, lišky nebo jezevci. Nepohrdnou dokonce ani hmyzem.

Co vás ale možná překvapí - vlci svojí stravu doplňují také ovocem, různými bobulemi, jablky, zeleninou a rostlinami, neboť mají výživnou hodnotu, i když chuťově nejsou nijak zajímavé. Další nečekané složky potravy se nacházely v žaludku ulovené zvěře – různé další rostliny, byliny, apod.

V rámci domestikace přišla zvířata o možnost vlastního přirozeného výběru potravy. Náš pes si už nevybírá, co bude jíst – to mu vybíráme my. Proto je třeba klást  důraz na pečlivý výběr správného kompletního a vyváženého krmiva. Takové granule pro psy by proto měly svým složením maximálně napodobit přirozenou potravu vlka a divoce žijících psů.

Ideální krmivo?

Vlivem domestikace se metabilismus psů přece jen trochu změnil. Narozdíl od metabolismu vlka je zažívací systém psů flexibilnější a je schopen přeměnit všechny živiny (bílkoviny, tuky a uhlohydráty) tak, aby vyhovovaly jeho metabolickým potřebám.

Optimální složení krmiva by mělo obsahovat 30% energie z bílkovin - proteiny důležité pro růst – a  dalších 30 až 60% energie z tuků – což představuje energii v nejkoncentrovanější formě, důležitou pro celkové zdraví zvířete, činnost ledvin, stav kůže, srsti a pro reprodukci.

Vyvážená strava by měla obsahovat také přiměřené množství uhlohydrátů, vitamínů, minerálů, stopových prvků a antioxidantů. Spálením čerpá organismus veškerou potřebnou energii pro pohyb, teplo, růst, obnovu a reprodukci. Krmivo musí obsahovat všechny hlavní živiny ve správním množství a vzájemném poměru.

Pozor na energetickou rovnováhu

Na rozdíl od lidí není pro psy vyšší obsah tuku problém, pokud denní příjem kalorií nepřevyšuje jejich energetické potřeby. Je nesmírně důležité, abychom dobře sledovali energetické potřeby psů a optimálními dávkami krmení chránili psy před překrmováním.

Při výběru vhodného krmiva musíme  brát proto v úvahu také další faktory jako jsou stáří psa, jeho velikost a plemeno nebo jeho denní aktivitu.

Pokud je pes mladý, aktivní nebo vykonává náročnou činnost (např. služební nebo lovečtí psi), je třeba volit krmivo s vyšší energetickou hodnotou. Naopak v případě psů již starších a méně aktivních je nezbytné upravit také složení krmiva, aby se zabránilo vzniku obezity.

Výrobci kvalitních krmiv pro psy na to pamatují a nabízejí speciání směsi suchého krmení uzpůsobené pro různé psy. Tak např. výrobce kvalitních krmiv pro psy Wolfsblut má v nabídce řadu pro štěňata, dospělé psy, seniory, vysoce aktivní psy nebo také pro velká či malá plemena psů.

Podle čeho tedy vybírat?

Při rozhodování o volbě a koupi suchého krmiva pro psy doporučujeme brát v úvahu následující parametry:

  1. Složení krmiva
  2. Potřeby našeho psa – vodítkem nám může být tzv. metabolizovaná energie
  3. Cena

Složení krmiva

Maso by mělo být hlavní složkou každého kvalitního krmiva pro psy. Maso je zdrojem bílkovin, tuků a dalších cenných látek. Použité maso by mělo pocházet z kvalitních chovů – tedy žádný výsek nebo průmyslové velkochovy s nepřijatelnými chovnými podmínkami zvířat. To vše má vliv na kvalitu masa, jeho strukturu nebo přítomnost nežádoucích látek jako jsou např. hormony a antibiotika.

Z jakého chovu maso pochází poznáme těžko a tak nezbývá než spolehnout se na renomované a oceňované výrobce – např. již zmiňovaný Wolfsblut nebo Annamaet. Kvalitní recenze především neevropských výrobců najdete např. na stránkách Dog Food Advisor (v angličtině).

Naopak bychom se měli vyhnout krmivu s obsahem obilovin. Pes je masožravec a jeho organismus nedokáže obiloviny a obilí nijak zužitkovat. Navíc tato nepřirozená složka potravy může u citlivých psů vyvolat alergie a další zdravotní problémy.

Dále je třeba se vyhnout náhražkám masa, které jsou vedlejším produktem nebo odpadem při zpracování potravin pro lidi. Vybírejte krmiva, která obsahují pouze kvalitní maso, žádnou masokostní moučku.

Pozor musíme dávat také na velký obsah sacharidů. Sacharidy jsou obsaženy v potravinách jako je například pšenice, kukuřice nebo sója. Pokud je pes konzumuje ve velkém poměru, mohou mít nepříznivý vliv na zdraví psa. Taky opatrně: některé potraviny totiž uvádí až 80% podíl sacharidů!

Žádné chemické přísady, konzervační látky, barviva ani látky určené k aromatizaci a vůně.

Renomovaní výrobci pečlivě uvádí přehledně podrobné složení krmiva a nic neskrývají. S jistým podezřením bychom pak měli hledět na výrobky, kde je seznam uvedených složek až podezřele stručný. I to může být vodítkem při výběru, jak rozpoznat kvalitu od náhražek.

Potřeba psa - „metabolizovaná energie“

Jedná se o hodnotu kcal, které potřebuje pes jako denní energetický příjem k tomu, aby ani nehubnul, ale ani nepřibíral na váze. Tato hodnota je pro každého psa individuální v závislosti na jeho stáří a aktivitě.

Různá krmiva mají různou energetickou hodnotu, která se uvádí jako poměr energetického příjmu na hmotnost psa - tedy kcal/kg. Podle konkrétní hmotnosti daného psa potřebuje tedy pes dostat různě velkou denní dávku takového krmiva v gramech.

A abychom zjistili, co nás ve skutečnosti stojí taková denní porce krmiva, zbývá podívat se, na kolik dní s ohledem na metabolizovanou energii nám dané krmivo vydrží a následně tedy kolik peněz potom stojí jeden den tohoto krmiva.

Jinými slovy – nežli budeme hodnotit, zda je krmivo příliš drahé nebo levné, zkusme se podívat v zájmu zdraví našeho psa, kolik daného krmiva denně by měl pes dostat, aby se ani nepřejídal ani nestrádal.

Cena - je levné skutečně levné?

Jak vidíme, obyčejné porovnání ceny krmiva u různých výrobců není příliš relevantní. V konečném důsledku krmivo, které na první pohled vypadá jako „dobrá cena“ může vyjít mnohem dráž, neboť ho pes potřebuje denně sníst mnohem více. Naproti tomu zdánlivě dražší krmivo jiného výrobce může mít vyšší metabolickou hodnotu a díky nižší denní spotřebě proto vydrží podstatně déle.

A to nemluvíme o tom, že většinou s levnějším krmivem získává pes většinou (ale ne vždy) nižší kvalitu krmiva.

Pokud z krmiva nezískává pes všechny potřebné živiny pro zdravý růst, měli bychom k ceně takového „úsporného“ krmiva ještě připočítat častější nemocnost psa vlivem nekvalitní a nevyvážené stravy a návštěvy u veterináře. Zkrátka kvalita krmiva má přímý vliv na kondici a také na délku života psa. Investice do kvalitních krmiv se vrátí ve spokojenosti a kondici vašeho psa.

A rada na závěr...

Čím vyšší metabolizovaná energie, tím déle pes tráví (tělo získává energii delší dobu). Proto je nutné dohlížet na to, aby měl pes během dne a zejména po jídle k dispozici dostatečné množství vody a také aby bezprostředně po jídle neprovozoval žádnou aktivní činnost.

Vyberte si z nabídky těch nejkvalitnějších krmiv pro psy bez obilovin ZDE.

Odběr novinek