11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

Jak se postarat o kočku během dovolené

Chystáte se na dovolenou nebo služební cestu? Jak se ale během vaší nepřítomnosti postarat o vaši kočku? Poradíme vám, jaké máte možnosti a podle čeho se rozhodovat.

Kdy je potřeba postarat se o kočku

Většina koček nevyžaduje stálou přítomnost člověka. Kočka celkem dobře zvládá, pokud jsme přes den v zaměstnání a můžeme se jí věnovat pouze večer nebo o víkendu. Delší nebo častá nepřítomnost je ale pro kočku nepříjemná jak psychicky, tak s ohledem na její fyziologické potřeby. Je nezbytné pravidelně doplňovat čerstvou vodu, potravu a čistit kočičí toaletu. To může být problém, pokud nás čeká dovolená, služební cesta, pobyt v nemocnici nebo když máme časově náročné zaměstnání.

Pro volbu vhodného způsobu péče o kočku v naší nepřítomnosti je zásadní zvážit nejen jak dlouho budeme pryč , ale také charakter naší kočičky. Podívejme se tedy, jaké máme možnosti.

Vzít kočku s sebou

Ideální řešení, pokud jezdíte pravidelně třeba na chatu. Známe také majitele koček, kteří s kočkou cestují do kempů apod. Předpokladem je, že naše kočka snáší dobře cestování a změnu prostředí. Také musíme mít možnost kočce poskytnout v nové lokalitě potřebné zázemí. Rozhodně není vhodné nechat kočku přes den samotnou v neznámém hotelovém pokoji.

Pro přepravu kočky potřebujete vhodnou přepravku nebo cestovní tašku pro kočky. Pro její bezpečnost a možnost venčení během delší cesty nezapomeňte na postroj a vodítko pro kočky. Také se informujte na nutnost očkování při cestách do zahraničí.

Předzásobení a automatizace

Pokud naše kočka snáší dobře samotu a budeme pryč pouze krátce – např. víkend – můžeme kočku zabezpečit na několik dnů domácí samoty.

Zvolte suché krmivo, které připravíte do několika misek. Osvědčilo se nám také použití zpomalovací misky pro kočku, která kočku při krmení navíc zabaví.

Pro zabezpečení čerstvé vody jsou na trhu různé automatické zásobníky vody nebo fontánky. Instalujte doma přechodně další toaletu pro kočky. Možná jich budete potřebovat hned několik, protože kočky odmítají používat toaletu, která je znečištěná.

Aby se kočka nenudila, zajistěte kočce dostatek hraček. Vhodné jsou interaktivní nebo automatické hračky, se kterými si může hrát sama.

Přes veškeré přípravy a technické vymoženosti ale není tento způsob vhodný pro delší nepřítomnost a kočka přece jen není ráda dlouho sama.

Hotel pro kočky nebo hlídání u známých

Řešení pro delší nepřítomnost. Pro kočku je to však stresující změna prostředí, kdy se může domnívat, že ji její majitel opustil. Stres lze částečně snížit přenesením předmětů, které kočka zná – hračky, pelíšek, stejné stelivo, atd. Vždy je třeba pečlivě vyhodnotit, jak se kočka bude v novém prostředí chovat a instruovat opatrovníky, aby nedošlo k nepříjemným omylům. Poškrábaná designová sedačka vašich známých nebo bitka s jejich kočkou jsou nepříjemné konflikty.

Hlídání koček u vás doma

Kočky jsou vázané na prostředí v kterém žijí, tedy náš domov. Cítí se tam bezpečně, protože dobře znají všechna zákoutí a pachy. Možnost zajistit hlídaní a péči vaší kočičce přímo u vás doma je proto nejideálnější řešení.

Tento způsob je také vhodný pro zaneprázdněné majitele koček, kteří mají náročné zaměstnání a nemohou s kočkou trávit každý den tolik času, kolik by chtěli.

Hlídání koček u nás doma můžeme buď zajistit svépomocí, kdy k nám zajde kamarádka, nebo se obrátit na tzv. profesionální cat sittery. První způsob bývá sice levnější, ale rozhodně doporučujeme požádat o pomoc pouze někoho, kdo má s kočkami zkušenosti.

Kvalitní cat sitter či cat sitterka poskytnou vaší kočce služby na profesionální úrovni a v garantované kvalitě. Přitom zajistí nejen výměnu vody, doplnění granulí a úklid toalety, ale s vaší kočkou si také bude hrát, aby se necítila opuštěná. Standardem bývá také zaslání fotografií nebo videa z každé návštěvy.

Doporučujeme

Profesionální catsitterka Martina (www.catsitter.cz) s praxí od roku 2012 vám pohlídá kočky různého stáří, bytové i venkovní, plaché i společenské, kočičí jedináčky i celé chovatelské stanice. Kromě nakrmení, výměny vody a vyčištění kočičího záchodu se postará o také o vyčesání, pomazlení, drbání a zabavení kočky hrou. Pokud je potřeba, podá vaší kočce také její běžné léky, včetně aplikace inzulinových injekcí. Během pravidelných návštěv navíc po domluvě zajistí i drobné praktické věci v domácnosti jako zalití květin nebo vybírání poštovní schránky. Z každé návštěvy dostanete na mobil nebo do e-mailu report s fotografiemi nebo krátké video.