6 tipů, jak se zbavit zvířecího zápachu z bytu

Znáte tu situaci, kdy vejdete k sobě domů a NĚCO vám zavane kolem nosu? Chvilku zjišťujete, co to může být. Jenže pak vás přiběhne přivítat váš čtyřnohý mazel a to smradlavé NĚCO se jakoby zázrakem ztratí. Hmm, jenže to je jeden velký omyl. Ono se to totiž vůbec nikam neztratilo. Jen si na to už vaše čichové buňky zvykly a přestaly to vnímat. 

A teď si představte, že každá návštěva vnímá jakékoliv vůně i pachy mnohem intenzivněji než vy. Člověk by se v tu chvíli studem propadl, když návštěva „nasaje“ a pak se zeptá: „Vy máte kočku?“ Nebo se nezeptá, ale vy poznáte, že to cítí.

Co tedy dělat, když nechcete žít v kočičím nebo psím doupěti? Prozradíme vám 6 tipů, jak proměnit domácnost ve voňavý koutek, i když s vámi bydlí nějaký ten čtyřnohý parťák. Zaměříme se na kočičky, ale nebojte - rady můžete využít i pokud bydlíte s pejskem, fungují stejně účinně.

1. Kvalitní stelivo je základ

Do kočičího záchodu používejte takové stelivo, které nejlépe pohlcuje pachy. Jasně, téměř každý výrobce tvrdí, že právě ten jeho kočkolit pohlcuje pachy výborně. Vyzkoušejte si, které vám osobně vyhovuje nejlépe. Ať už je to bentonitové stelivo, silikagel (neboli silikát) nebo přírodní stelivo. Z naší zkušenosti mají nejlepší schopnost pohlcovat pachy přírodní steliva, zejména pak dřevitá nebo kukuřičná.

Pro překrytí typicky kočičího zápachu přidávají někteří výrobci do steliva různé vůně, například jahodová, levandulová nebo jiná fresh vůně. Mnohdy ale tyto „vůně“ nejsou vůbec příjemné a nebývají z nich dvakrát nadšené ani kočky. Někdy je dokonce averze koček vůči umělým vůním tak silná, že můžou úplně svůj záchod přestat používat. A to nechcete!

Náš tip č. 1 zní: používejte do kočičích toalet přírodní hrudkující stelivo bez extra vůní.

2. Čistěte pravidelně záchod

Zde platí nepřímá úměra. Čím častěji budete záchod kočce čistit, tím menší zápach budete doma mít. Vyhazujte použité stelivo a kočičí výkaly ideálně IHNED po každém použití toalety. Ostatně i lidé si záchod splachují po každém použití ;-) Pamatujte, že i malá kočka umí vyrobit velký zápach. Pravidelně 1x týdně také záchod umyjte v teplé jarové vodě. Pozn.: Toto NENÍ placená ani neplacená spolupráce se značkou JAR :-)

Tip č. 2 zní: Udržujte průběžně kočičí záchod čistý, čistěte od exkrementů ideálně po každém použití a nezapomínejte na pravidelnou dezinfekci.

3. Otevřený nebo uzavřený kočičí záchod?

Otevřený záchod má samozřejmě větší plochu, kterou se zápach uvolňuje do místnosti. Doporučujeme pořídit kočičí toaletu uzavřenou – je to hygieničtější a je to méně cítit. Zejména pokud nemáte možnost čistit kočce toaletu ihned po každém použití, pak uzavřený záchod velmi oceníte.

Tip č. 3: Uzavřená toaleta pro kočky je lepší volba než otevřený záchod.

4. Ne každá toaleta pro kočky je z kvalitního materiálu

Tento bod je nejvíc ze všech podceňovaný. A přitom to bývá ten úplně největší původce zápachu! Věc se má totiž takto. Drtivá většina toalet na trhu je vyrobena z velmi měkkého plastu o tloušťce 1-2 mm. Měkké plasty bohužel výborně nasávají zápach (maminky a tatínkové si mohou teď zavzpomínat, jaké to bylo, když do speciálního plenkového koše házeli použité dětské plínky. To se prostě nedalo!) K tomu si přičtěte, že kočičí moč je velmi agresivní, takže snadno leptá dno záchodu. Drápky má kočka ostré, takže když už máte méně steliva, poškozuje toaletu také sama kočka během zahrabávání. A díky tomu většina kočičích záchodů po krátkém čase strašně smrdí.

Jenže ono to tak vůbec nemusí být. Na trhu jsou totiž k dostání i velmi kvalitní (a designové zároveň!) kočičí toalety. Jsou vyrobené ze 4 mm tlustého ABS plastu (wiki říká, že zkratka ABS znamená Akrylonitrilbutadienstyren, budeme jí tedy věřit). Každopádně ABS plast je tuhý, odolný, tvrzený, málo nasákavý, barevně stálý a v neposlední řadě zdravotně nezávadný. Běžně se používá při výrobě nábytku, cestovních kufrů nebo třeba lahví (i těch kojeneckých). Mimochodem pro nás byla novinka, že třeba LEGO kostky se vyrábějí právě z ABS plastu.

Velmi důležité je, že díky svým vlastnostem je ABS plast velmi odolný proti kočičí moči i drápkům. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout designová Poopoopeedo toaleta vyrobená právě z ABS plastu. Sami ji používáme od roku 2015 a ano, může to znít jako klišé, ale je skutečně stále jako nová a ještě nás nepřestala bavit :-) My jsme zvolili do interiéru teplou oranžovou barvu, ale Poopoopeedo je k dostání i v černé, bílé a červené.

Tip č. 4: Vyměňte starý kočičí záchod za nový, vyrobený z kvalitního materiálu!

5. Zápach likvidují pouze pohlcovače, nikoliv vůně

Teď je potřeba dávat pozor. Pohlcovač zápachu totiž není to samé, co vůně. Hledejte pouze takové pohlcovače, které obsahují přírodní bakterie a enzymy. Ty totiž dokáží zápach rozložit a tím ho zničí. Obyčejné vůně obsahují typicky detergenty a fosfáty a bohužel zápach pouze „zamaskují“ a překryjí na krátkou dobu. Pohlcovače pachů najdete mezi úklidovými prostředky, ale také jako samostatné spreje, které nastříkáte do prostoru nebo na textilie.

Tip č. 5: Používejte pohlcovače zápachu s enzymy a přírodními bakteriemi.

Bonus navíc: Dvě protipachové tablety dostanete zdarma k designové toaletě Poopoopeedo.

6. Úklid domácnosti je naprosto nezbytný

Bez pravidelného úklidu to zkrátka nepůjde, ale odměnou vám pak bude voňavá domácnost. Ostatně i čtyřnozí parťáci budou šťastní, neboť ani těm smrad nevoní. Na pomoc si vezměte buď ryze přírodní prostředky jako jsou octová voda nebo jedlá soda. Pokud vám nevadí použít chemické přípravky, pak dobře fungují např. Savo, Sanytol, Dezisan, Ivasan, Chirox chytrá dezinfekce nebo Bacilex Antibacterial.

Tip č. 6: Pravidelně uklízejte celou domácnost a vyberte si takové úklidové prostředky, které dobře fungují v boji se zvířecími pachy.

Líbil se vám článek? Povězte o něm sdílením na Facebooku!

Odběr novinek