11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

6 tipů, jak se zbavit zvířecího zápachu z bytu

Znáte tu situaci, kdy přijdete domů a NĚCO vám zavane kolem nosu? Jenže pak vás přiběhne přivítat váš čtyřnohý mazel — a to smradlavé NĚCO se jakoby zázrakem ztratí. Hmm, jenže to je jeden velký omyl. Ono se to totiž vůbec nikam neztratilo. Jen si na to už vaše čichové buňky zvykly a přestaly to vnímat. 

A teď si představte, že každá návštěva vnímá jakékoliv vůně i pachy mnohem intenzivněji než vy. Člověk by se v tu chvíli studem propadl, když návštěva „nasaje“ a pak se zeptá: „Vy máte kočku?“ Nebo se nezeptá, ale vy poznáte, že to cítí.

Co tedy dělat, když nechcete žít v kočičím nebo psím doupěti? Prozradíme 6 tipů, jak proměnit domácnost ve voňavý koutek, i když s vámi bydlí nějaký ten čtyřnohý parťák. Zaměříme se na kočičky, ale nebojte - rady můžete využít i pokud bydlíte s pejskem, fungují stejně účinně.

#1 Používejte do kočičích toalet přírodní hrudkující stelivo bez extra vůní

Do kočičího záchodu používejte takové stelivo, které nejlépe pohlcuje pachy. Jasně, téměř každý výrobce tvrdí, že právě ten jeho kočkolit pohlcuje pachy výborně. Vyzkoušejte si, které vám osobně vyhovuje nejlépe. Ať už je to bentonitové stelivo, silikagel (neboli silikát) nebo přírodní stelivo. Z naší zkušenosti mají nejlepší schopnost pohlcovat pachy přírodní steliva, zejména pak dřevitá nebo kukuřičná.

Pro překrytí typicky kočičího zápachu přidávají někteří výrobci do steliva různé vůně, například jahodová, levandulová nebo jiná fresh vůně. Mnohdy ale tyto „vůně“ nejsou vůbec příjemné a nebývají z nich dvakrát nadšené ani kočky. Někdy je dokonce averze koček vůči umělým vůním tak silná, že můžou úplně svůj záchod přestat používat. A to nechcete!

Pokud přesto chcete minimalizovat možný zbytkový zápach, doporučujeme raději protipachové tablety.

#2 Čistěte pravidelně kočičí toaletu

Čím častěji budete záchod kočce čistit, tím menší zápach budete doma mít. Vyhazujte použité stelivo a kočičí výkaly ideálně IHNED po každém použití toalety. Ostatně i lidé si záchod splachují po každém použití ;-) Pamatujte, že i malá kočka umí vyrobit velký zápach. Pravidelně 1x týdně také záchod umyjte v teplé mýdlové vodě.

Na čištění toalety jsou vhodné lopatky s rozměrem otvorů, který propustí čisté stelivo, ale bezpečně zachytí hrudky nebo exkrementy. Máte tak jistotu, že v toaletě nezůstane nic, co nemá.

#3 Uzavřený kočičí záchod je lepší než otevřený

Otevřená kočičí toaleta má samozřejmě větší plochu, kterou se zápach uvolňuje do místnosti. Doporučujeme pořídit uzavřenou kočičí toaletu – je to hygieničtější a je to méně cítit. Zejména pokud nemáte možnost čistit kočce toaletu ihned po každém použití, pak uzavřený záchod velmi oceníte.

#4 Toaleta z ABS plastu: na materiálu záleží

Tento bod je nejvíce podceňovaný! A přitom to bývá ten úplně největší původce zápachu! Věc se má totiž takto. Drtivá většina toalet na trhu je vyrobena z velmi měkkého plastu o tloušťce 1-2 mm. Bohužel, Měkké plasty výborně nasávají zápach. Maminky a tatínkové mohou zavzpomínat, jaké to bylo, když do plenkového koše házeli použité dětské plínky. To se prostě nedalo!

K tomu si přičtěte, že kočičí moč je velmi agresivní, takže snadno leptá dno záchodu. Navíc, kočka má ostré drápky, takže když už máte méně steliva, poškozuje toaletu také sama kočka během zahrabávání. A díky tomu většina kočičích záchodů po krátkém čase strašně smrdí.

Jenže ono to tak vůbec nemusí být. Na trhu jsou totiž k dostání i velmi kvalitní kočičí toalety. Jsou vyrobené ze 4 mm tlustého ABS plastu (wiki říká, že zkratka ABS znamená Akrylonitrilbutadienstyren, budeme jí tedy věřit).

Každopádně ABS plast je tuhý, odolný, tvrzený, málo nasákavý, barevně stálý a v neposlední řadě zdravotně nezávadný. Běžně se používá při výrobě nábytku, cestovních kufrů nebo třeba lahví, včetně těch kojeneckých. Mimochodem pro nás byla novinka, že třeba LEGO kostky se vyrábějí právě z ABS plastu!

Velmi důležité je, že díky svým vlastnostem je ABS plast velmi odolný proti kočičí moči i drápkům. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout designová Poopoopeedo toaleta vyrobená právě z ABS plastu.

Sami ji používáme od roku 2015(!). A ano, může to znít jako klišé, ale je skutečně stále jako nová a ještě nás nepřestala bavit :-) My jsme zvolili do interiéru teplou oranžovou barvu, ale je k dostání i v černé, bílé a červené. Další kvalitní toalety jsou z řady DOME, dostupné kromě bílé a černé také v růžové.

#5 Zápach likvidují pohlcovače, nikoliv vůně

Teď je potřeba dávat pozor. Pohlcovač zápachu totiž není to samé, co vůně. Hledejte pouze takové pohlcovače, které obsahují přírodní bakterie a enzymy. Ty totiž dokáží zápach rozložit a tím ho zničí. Obyčejné vůně obsahují typicky detergenty a fosfáty a bohužel zápach pouze „zamaskují“ a překryjí na krátkou dobu. Pohlcovače pachů najdete mezi úklidovými prostředky, ale také jako samostatné spreje, které nastříkáte do prostoru nebo na textilie.

Toalety Poopoopeedo mají dokonce uvnitř vlastní držák na protipachové tablety. A bonus navíc: dvě protipachové tablety jsou k téhle toaletě zdarma.

#6 Úklid domácnosti je naprosto nezbytný

Zdrojem zápachu mohou být také vypadané chlupy potřísněné močí nebo maličkými zbytky exkrementů nebo zatoulaný kousek steliva z toalety. Schované pod křeslem pak vytváří nepříjemný odér, který je těžké vypátrat. Bez pravidelného úklidu domácnosti to zkrátka nepůjde. Ale odměnou vám pak bude voňavý domov. Ostatně i čtyřnozí parťáci budou šťastní, neboť ani těm smrad nevoní.

Na pomoc si vezměte buď ryze přírodní prostředky jako jsou octová voda nebo jedlá soda. Pokud vám nevadí použít chemické přípravky, pak dobře fungují např. Savo, Sanytol, Dezisan, Ivasan, Chirox chytrá dezinfekce nebo Bacilex Antibacterial.