11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

5 věcí, které kočky nesnáší a jak je napravit

Kočky sice nemohou říci, že je něco trápí, ale mohou nám to dát najevo svým jednáním. Kočka může být skleslá nebo naopak nervózní, nadměrně si vylizovat srst, případně dávat svoji nepohodu najevo nevyžádaným chováním v oblasti hygienických návyků. Jakým chybám se jako majitel vyhnout, abychom našim kočičím společníkům zajistili psychickou pohodu?

1. Kočky nesnáší samotu

Kočky se jeví jako nezávislá stvoření a mohou skutečně zůstat samy déle než psi. Ale nejsou to samotářská zvířata. Touží po společnosti a pozornosti. A pokud se jim jich nedostává v dostatečné míře, často se cítí nešťastně.


Jak to napravit: Vyhraďte si každý den trochu času, kdy se svojí kočce budete opravdu věnovat. Už čtvrthodinka, kterou strávíte hrou, ji potěší — a vám nijak nenabourá nabitý program. Člověk může zavolat kamarádům nebo s nimi vyrazit ven. Myslete na to, že váš mazlíček takovou možnost nemá a je odkázaný pouze na vaši společnost. Proto mu buďte dobrým přítelem. 


Pokud je vaše kočka jedináček a strádá samotou, můžete zvážit také adopci kočičího parťáka, se kterým bude moci trávit svůj čas. Nezapomeňte ale, že v takovém případě je potřeba věnovat dostatečnou pozornost oběma kočičákům, aby mezi nimi nevznikala žárlivost.
 

0

2.Kočky nesnáší nudu

Být celé dny doma a nemít vůbec nic na práci, to zní jako pořádná nuda! Kočky, které nemají přístup ven, to vnímají úplně stejně. Takový život u nich vyvolává nespokojenost, která snadno přejde v depresi.

Jak to napravit: Aby vaši domácí šelmu nesužovala nuda, poskytněte jí různorodé podněty a možnosti zábavy. Hračky a příležitosti k lezení budou stimulovat její smysly a pohybovou aktivitu — a pozitivně se podepíší na její duševní pohodě. Buďte vynalézaví, obměňujte společné hry a vymýšlejte nové hračky. 

Nemusíte kvůli tomu mít doma kočičí hračkářství. Stačí, když nový zábavný předmět poskytnete čtyřnohé kamarádce jen na omezenou dobu a pak ho na několik týdnů zase schováte. Když ho později znovu použijete ke hře, bude pro kočku stále neokoukaný. 

Jako televize kočičce poslouží místo na parapetu, ze kterého může sledovat svět za oknem. Anebo akvárko s pestrobarevnými rybičkami :)

3. Kočky nesnáší špinavou toaletu

Kočky jsou od přírody čistotná zvířata. Kočky tráví spoustu času udržováním své srsti v dokonalém stavu a už jako koťátka se velmi rychle naučí správným hygienickým návykům. A to včetně používání kočičí toalety. Mají ale vysoké nároky na její čistotu. Pokud je stelivo příliš znečištěné, budou toaletu používat nerady. V krajním případě dokonce vykonávat své potřeby jinde, což může vést k nepříjemným nehodám v celém domě.

Jak to napravit: Aby vaše kočka byla spokojená a váš domov čistý, udržujte její toaletu v dobrém stavu a uklízejte ji každý den. Pokud i tak vykonává potřebu mimo určené místo, měli byste se zamyslet, zda je pro ni pohodlné používání záchodu, který má k dispozici. Problémem mohou být nedostatek místa uvnitř, nedostatek soukromí na otevřené toaletě anebo naopak uzavřený prostor kryté toalety. V případě, že domácnost obývá více koček, může se stát, že nebudou chtít vykonávat potřebu ve stejné toaletě. Tuto situaci vyřešíte pořízením další kočičí toalety.

Jak vybrat vhodnou toaletu pro kočku se můžete dočíst také ve starším článku na našem blogu.

0

4. Kočky nesnáší hlasité zvuky

Hlasité zvuky jsou pro kočky signálem, že se mají rychle schovat někam do úkrytu. Bouřky, ohňostroje, křičící děti — nebo největší nepřítel domácích koček, vysavač. To všechno způsobuje z jejich pohledu nadměrný hluk, který je může opravdu vyplašit. Mají citlivější ouška než my a pokud se takové situace opakují příliš často, lehce se dostanou do stresu.

Jak to napravit: Když máme tu možnost, je dobrým řešením poskytnout kočce bezpečný klidný prostor, do kterého se může stáhnout ve chvíli, kdy kolem ní začne být příliš hlučno. Pravděpodobně ráda vyklidí pole, když přijde návštěva a zábava nabere na intenzitě. Nebo když k vám na kafe zaskočí kamarádka z malými dětmi. Kočičky také ocení, když u vás doma nebude na plné pecky hrát televize nebo rádio. 

5. Kočky nesnáší urputné mazlení

Jste-li zkušený kočičí táta nebo máma, moc dobře už víte, že je to kočka, kdo ve vašem vztahu určuje pravidla hry. Jakýkoliv nátlak nebo vynucování si pozornosti z VAŠÍ strany se nikdy nesetká s úspěchem. Vynucování si pozornosti a narušování osobního prostoru z její strany je samozřejmě naprosto v pořádku :).

Kočka dokáže dát jasně najevo, jaké projevy náklonnosti směřující k ní jsou žádoucí a které si naopak nenechá líbit. Obecně kočky nemají rády hlazení na bříšku nebo ocase. Málokterá se také nechává dobrovolně chovat v náruči.

Jak to napravit: Dopřejte vaší kočce prostor a nechovejte se při mazlení příliš invazivně. Hlavně ji nemačkejte a při hlazení a drbání sledujte signály jejího těla, abyste pochopili co je jí příjemné a co ne. Pokud si teprve mezi sebou začínáte budovat důvěru a nejste si jistí, vsaďte na osvědčená místečka. Pro kočky je přirozené, že se vzájemně ošetřují a olizují na hlavě a krku. Je pravděpodobné, že jemné drbání na tvářích, pod bradou a na hlavě bez problémů přijmou i od vás.