11e364e02ef1d474fc76d46166d136c7.svg  EU store           info@alpeti.cz   +420 724 108 182   86819f43cc55c247ee1f9bd675bd77b5.svg  WhatsApp           Sledujte nás    2481f5793d25e69da239dad19c2b9077.svg  8255e2c532ffbd49bd20026d2562cd90.svg

5 mýtů a pověr o kočkách

Kočky žijí po boku lidí už tisíce let a za tu dobu se o chování těchto mazlíčků rozšířilo mnoho stereotypů a pověr. Kočky jsou pozoruhodní tvorové, ale zdaleka ne všechno co se o nich traduje, je pravda. Pojďme se podívat na pět běžných mýtů o kočkách a oddělit pravdu od fikce.  

1. Kočka vždycky dopadne na všechny čtyři

Kočka se ne vždy dokáže při pádu dostat na všechny čtyři nohy, ale má výborné předpoklady k tomu, aby to dokázala.  Kočky mají skvělé reflexy a jsou obratné, což jim dává schopnost se ve vzduchu velmi rychle přetočit a minimalizovat případná zranění. 

Uskutečňovat takové akrobatické manévry jim umožňují jejich anatomické vlastnosti. Mají  velmi dobře vyvinutý vestibulární systém (smyslový orgán zodpovědný za vnímání rovnováhy) a ocas, který jsou schopné použít na způsob kormidla. Kočka se během pádu rychle otáčí a natáhne přední a zadní nohy, aby se přizpůsobila jeho rychlosti a minimalizovala náraz. Tlumit dopad na zem jí zároveň pomáhají pružné klouby a páteř.

Přestože kočky působí jako schopné kaskadérky, je důležité si uvědomit, že by neměly být vystavovány rizikovým situacím, které by mohly vyústit v pád z velké výšky, který nebudou schopné korigovat. Pokud žijete se svou kočkou v poschodí vícepatrového domu, nebezpečným situacím je vhodné předejít zasíťováním balkonu a oken. 

2. Kočky milují kravské mléko 

Může se zdát, že toto tvrzení dává smysl: vždyť u každého chléva nebo kravína se vždy vyskytovala nějaká ta kočička, kterou lidé krmili mlékem a ona ho ráda pila. Ano, ale spíš proto, že taková venkovská číča neměla zpravidla k dispozici kvalitnější stravu, než proto, že by mléko milovala. 

Obecně se nedoporučuje, aby kočky konzumovaly kravské mléko. Obsahuje totiž laktózu, kterou většina koček nedokáže strávit, což u nich vede k zažívacím problémům. Ve stravě dospělé kočky nemá mléko navíc žádné opodstatnění, neboť nesmíme zapomínat, že kočka je masožravec a měla by přijímat především kvalitní bílkoviny a tuky obsažené v mase. 

Pokud přesto vaši domácí šelmu přitahuje vůně a chuť mléka, můžete jí čas od času dopřát jeho bezlaktózovou variantu jako pamlsek. Dejte ale pozor, i toto mléko obsahuje hodně tuku a může zapříčinit nežádoucí přibírání na váze vašeho mazlíčka.

0

3. Kočky nesnáší vodu

Ano, taková průměrná domácí kočka zpravidla není velkým fanouškem vody, ale výjimky zde potvrzují pravidlo. Většina koček má hluboce zakořeněnou nedůvěru ve vodu, protože jejich předci pocházejí z pouštních oblastí, kde neměli možnost získat mnoho zkušeností s tímto živlem. Kočky jsou také známe tím, že věnují velkou péči tomu, aby jejich srst byla čistá a suchá a to se s vodními radovánkami vůbec neslučuje. 

Na internetu jsou ale k vidění videa, ve kterých si kočky s vodou hrají, nechávají ji na sebe téct nebo v ní dokonce plavou. Mezi kočkovitými šelmami navíc existují druhy, pro něž je vodní prostředí přirozené a je zdrojem jejich potravy. V jihovýchodní Asii žijí kočky rybářské, které, jak už jejich jméno napovídá, jsou zdatnými lovkyněmi ryb. Tyto kočky se vrhají pro svou kořist pod hladinu a efektivní pohyb v tomto prostředí jim umožňují tlapky vybavené plovacími blánami. Dalšími obávanými vodní lovci jsou jaguáři, kteří si troufnou třeba i na krokodýla a mezi kočičí přeborníky v plavání patří tygři.


4. Kočky vidí i v úplné tmě

Ne. Kočičky nejsou vybavené žádnými brýlemi s noční vizí a pokud by se vyskytly v prostředí, kde je absolutní tma, pravděpodobně by měly stejné problémy s orientací jako člověk. Už při nízké hladině světla se ale jejich schopnost vidění rapidně zlepšuje. 

Oči koček jsou větší a kulatější než oči lidí a jsou vybaveny větším množstvím tyčinek, receptorů, které jsou citlivé na nízké úrovně světla. Vstřebávat více světla do oka kočkám pomáhá také jejich schopnost výrazně rozšiřovat zornice. Díky těmto faktorům dokáží dobře vidět i v podmínkách, které se člověku jeví jako tma. 

Tato dovednost je důležitá pro kočky, které jsou aktivní hlavně v noci a v šeru, jako jsou například divoké kočky nebo domácí kočky, které zůstávají venku během večera a noci.

5. Černé kočky nosí smůlu

Černé kočky jsou předmětem různých mýtů po staletí. Byly dávány do spojitosti s čarodějnicemi nebo peklem a to, že nosí smůlu se traduje dodnes. 

Pověra, že přítomnost černé kočky způsobuje neštěstí se rozšířila po Evropě a Spojených státech, zajímavostí ale je, že v některých jiných částech světa jsou naopak takto zbarvené kočky považovány za nositelky štěstí. 

Zemí, jejichž obyvatelé nedají na černé kočky dopustit je Japonsko. Zde jsou kočky této barvy často zobrazovány jako ochránkyně domácností nebo obchodů a největší japonská doručovací společnost si dokonce zvolila obrázek černé kočky s kotětem v tlamě za své logo. To v Německu je situace složitější a záleží na tom, ze které strany černá kočka přichází. Pokud kříží cestu zleva doprava, znamená to štěstí, pokud přejde přes cestu v opačném směru, přináší smůlu. 

Faktem je, že nechtěné nebo opuštěné kočky s černou barvou srsti jsou proslulé tím, že se velmi špatně umisťují do nových domovů. A v tom opravdu tkví jejich smůla. Přitom mají pouze nadpřirozenou schopnost získat si člověka svou láskou a náklonností, stejně jako jakákoliv jiná kočka.